Trendvonal i.
Tartalom
Célunk, hogy a megrövidült kiegyenlített idősor alkalmas legyen az elemzésre, következtetések levonására, az idősor rövidülése ne okozzon túlzott mértékű információveszteséget.
A mozgóátlag tagszámának megválasztása függ az idősor hosszúságától. Viszonylag rövid idősorból nem célszerű nagy tagszámú mozgóátlagot számolni. Ha az idősor nem tartalmaz szezonális ingadozást, célszerű páratlan tagszámot választani az alapirányzat feltárásához.
Trendvonal i hangsúlyozzuk, hogy a szezonális hullámzást mutató idősorok esetén a mozgóátlag tagszámát úgy kell megválasztani, hogy az a perióduson belüli szakaszok szezonok számával azonos k mvagy annak egész számú többszöröse legyen. Ha egy jelenség értékeit pl. A véletlen hatás kiküszöbölése annál hatékonyabb, minél nagyobb tagszámú az átlag, trendvonal i annál jobban eltűnnek az egyedi átlagolandó értékekben jelen lévő véletlen ingadozások, hiszen az átlag nagy valószínűséggel a várható értékkel, nullával lesz egyenlő.
Az elmondottakból trendvonal i, hogy viszonylag rövid, szezonalitást mutató idősor esetén a mozgóátlag tagszáma nem növelhető, amelynek következtében a véletlen komponens értéke nem szűrődik ki teljes egészében az idősorból, de hatása tompított lesz.
A mozgóátlagolású trendszámítás előnye a módszer egyszerűségében, széles körű alkalmazhatóságában rejlik.
Nem igényel előzetes állvány opciók a trend alakjára vonatkozóan. Hátránya, hogy a kiegyenlített idősor megrövidül, továbbá, hogy a módszer közvetlenül nem eredményez analitikusan ismert trendfüggvényt. Tekintsük a módszer bemutatására a következő példát.
Adatok a